ÚČINKUJÍCÍ


JAROSLAV DUŠEK

Známý český filmový a divadelní herec Jaroslav Dušek bývá v mediální zkratce často vykreslován jako podivín propagující jakýsi alternativní způsob života. Položme si ale otázku, co je na vnitřním ztišení, empatii nebo lásce alternativního. A co je tak zvláštního na naslouchání řeči stromů nebo kamenů, na životě v přítomnosti, úctě ke všemu živému a usilování o harmonii se sebou samým i vnějším světem? Pokud zredukujeme část života herce Jaroslava Duška na chůzi po žhavých uhlících, držení dlouhodobých půstů a k tomu napíšeme, že pracuje na vlastním propojení s božským principem galaxie, pak jej můžeme označit za "šílence" nebo se v duchu ptát, co tím vším ten Dušek vlastně sleduje? Přitom v podstatě říká jen to, co řada z nás podvědomě ví nebo alespoň tuší. A právě tím Dušek provokuje a přitahuje zároveň takové množství lidí. Jaroslav také velmi ctí tělo jako součást přírody a jejího rytmu a plynutí, věří v jeho moudrost a schopnost se navracet do stavu rovnováhy. Věřím, že při společné besedě, bude mít k tématu inteligentního pohybu, jistě co říci a rád bude odpovídat také na Vaše dotazy.


RADUCA VOJÁČKOVÁ

Je akreditovanou lektorkou dvou škol svobodného vědomého tance - a to 5 rytmů (od r. 2008) a Open Floor (od r. 2015). Od roku 1999 vede v Praze pravidelné večerní taneční lekce, od roku 2008 též několikadenní dílny na různých místech ČR, na Slovensku a Rakousku. Začínala se sportovní gymnastikou a pedagogiku sportu studovala na FTVS UK v Praze. V té době se začala věnovat modernímu tanci a později ho také učila v Tanečním centru Praha. Jejími současnými zdroji dalšího vzdělávání jsou jednak jógová praxe vedená věhlasným učitelem jógy a fyzioterapeutem Jiřím Čumpelíkem, jednak tibetská meditační praxe Mahamudra zprostředkovaná lámou a jungiánským psychoterapeutem Robem Preecem (UK) a samozřejmě účast na nejrůznějších tanečních dílnách. Více na https://www.raduca.cz

ANOTACE WORKSHOPU: Přijměte pozvání ke spontánnímu pohybu inspirovanému hudbou. Viditelný pohyb těla nás rozpohybuje i uvnitř a my svůj pohyb začneme prožívat - postupně vědoměji. Ze sledu pohybových tvarů se tak skrze nějaký - a vlastně jakýkoliv prožitek - zrodí tanec. Do tance se promítnou nejen různé vjemy, také pocity, myšlenky, představy, vize. Skrze ně se dostaneme do kontaktu se svým srdcem, myslí, duší a můžeme zažít, co to je být celiství neboli svou skutečnou lidskou podstatu... Tanec je inspirující průvodce, necháme-li se jím vést.... a taky spolehlivý nástroj ke hlubšímu kontaktu s moudrým tělem. To je ze své podstaty přítomné, sjednocené a proměnlivé. Zažít sebe sama v tomto bodě je zásadní prožitek, jenž nás vede k touze pohybovat se takto v běžném životě.....a možná tančit častěji.


MAREK BOHUNICKÝ

V prvom rade som 40 ročný muž a otec milujúci život, nechávam sa ním neustále prekvapovať. Učím sa zostať vo všetkom zvedavý a akoby prvý raz. Milujem svoju rodinu, priateľov a nové priateľstvá. Masáže a dotyk, pohyb a bojové umenia, tanec, spievanie, hranie na hudobné nástroje, pobyty v prírode, žitie mestského šamanského štýlu života, Saharskú púšť...
Moja cesta k "Body Intelligence" začala tréningom Bojových umení a čchi-kungu pred 30timi rokmi. V roku 2006 som pri výskume spontánneho pohybu tela založil Pohybové terapie. Neskôr som sa zoznámil s Dychom života a kraniosakrálnou biodynamikou, ktorú som učil 6 rokov. Postupne som cítil, že potrebujem prekročiť rámec kraniosakrálnej terapie a viac otvoriť kurzy tomu čo sa v nich ľuďom deje. Viac sa nechať viesť procesom skupiny. A tak vznikol koncept "Body Intelligence". Výrazne mi v tom pomohlo štúdium Proces-orientovanej psychoterapie a systemické konštelácie, kde učitelia oboch smerov obohatili moje vnímanie o "svet za zrkadlom". Teraz sa venujem najmä výuke "Body Intelligence", prednáškam a menšou mierou individuálnou prácou s klientmi. Učím v rámci Čiech a Slovenska, domáce pôsobisko mám Bratislavu.

ANOTACE WORKSHOPU:

Kedysi existoval pre meranie inteligencie - múdrosti iba jeden výraz. Volali sme to IQ, a vyjadroval múdrosť mozgu, myslenia, uvažovania, schopnosti analýzy. Ibaže tento štýl múdrosti nám sám o sebe nepomáha cítiť sa spokojne, naplnene a radostne. Na to je potrebný i záujem o seba a vzťahy so svojím okolím. Schopnosť empatie a súcitu. A tak neskôr prišiel výraz EQ - emočná inteligencia. Popisuje našu schopnosť vcítenia sa do seba a druhých, vzťahový záujem, schopnosť identifikovať, hodnotiť a kontrolovať svoje vlastné emócie, emócie druhých aj skupiny. EQ je súhrnné označenie pre to, ako vieme vnímať a ovplyvňovať nielen svoje pocity, ale aj pocity druhých.Tu vstupuje do hry Telesné vedomie, telesná múdrosť - Body Intelligence. Z môjho pohľadu vyzerá rozdelenie týchto uhlov pohľadu na múdrosť takto: IQ - múdrosť mozgu, inšpirácia, EQ - múdrosť a hlas Srdca, BQ - staré pôvodné animálne vedomie sídliace najmä v oblasti panvy a pohlavných orgánoch. 


BQ - byť tu a teraz: Nový koncept BQ vychádza z poznania, že naše telo je v niečom múdrejšie než náš mozog a srdce, ale súčasne ich rešpektuje, podporuje a učí. Telo nám ukazuje kde momentálne skutočne sme - nie iba naše predstavy o nás, ale i našu okamžitú ochotu a kapacitu robiť reálne kroky v živote. Vychádzame z predpokladu, že Telo sa nedá oklamať, vždy ukáže ako to máme ako to pre nás je. Uznáva, že naše Telo funguje ako zemský kompas = vedie nás tam, kde je naša hojnosť a rast.

Ak chceme žiť svoj život v radosti - bezpodmienečne potrebujeme prevziať zodpovednosť za svoje pocity, činy a Život taký akým si ho robíme. A na to musíme vedieť cítiť a pravdivo nastaviť hranice tomu, čo nám škodí, nevyhovuje či sa niečoho bojíme. Srdce hranice nenastaví - potrebuje na to silu panvy, ktorá ho podporí. Vnem tela, ktoré cez signály napätia, ťahu, tlaku, horúčavy a iných dáva najavo, že niečo je inak než je pre nás vhodné. A rovnako v osobnom i pracovnom živote. Vraví sa že najväčšia vzdialenosť je z hlavy do srdca, ale ukazuje sa že to môže byť ešte inak. Z hlavy do panvy. Z vízie a predstáv do okamžitej reality v ktorej sa nachádzame. Do Sily aj zraniteľnosti, lebo Telo ukazuje okamžitú pravdu. V osobnom živote (intímnom či priateľskom) a rovnako i v pracovnom. Koncept BQ je dôležitý vo všetkých oblastiach života, lebo dáva odpovede na otázky, ktoré naša myseľ márne hľadá. Telesné vedomie, ktoré sídli napr v črevách a solar plexe nám dáva pocit bezpečia, odvahy, i schopnosti byť prítomný - inak povedané i dostupný a zraniteľný. Ak nechceme žiť svoj život v 2D, potrebujeme rozvinúť vedomie ktoré naša spoločnosť neúpodporujeme. Čiže sa stať trochu divochmi - áno, trochu sa vrátiť späť v našej histórii vývoja. Tam, kde sme ešte mali inštinkty ktoré neboli zahanbované, schopnosť bez pocitov viny si vypýtať a zobrať to čo skutočne potrebujeme pre naplnený, zmysluplný život vo vzťahoch. Preto Telesná inteligencia a telesné zvedomenie sa. Potrebujeme sa vrátiť späť do tela, obliecť sa do jeho vrstiev ako do svojho domova. Preveriť svoje romantické predstavy a presvedčenia. Ak cítime svoje Kosti, svaly a Kožu - dáva nám to taký pocit bezpečia, Sily a Odvahy že si to myseľ ani nedokáže predstaviť. Lebo je to zážitok = telesne ukotvený vnem.

IVETA PECHÁČKOVÁ

Iveta je 1. certifikovanou školitelkou metody face jogy. Certifikovaný kurz absolvovala přímo u zakladatelky japonky Fumiko a je její velkou propagátorkou v ČR pod názvem IZOJOGA. Svaly obličeje ochabují stejně jako ty na těle a stejně tak se dají i vycvičit. Spojení prvků dýchání, IZOlace svalu a jeho cvičení je metoda face jogy a odtud vznikl i název IZOJOGA. Metoda je účinná v boji proti gravitaci a funguje jak preventivně, tak i při výskytu vrásek a řešení potíží. Dokáže však mnohem více a to pozná každý při jejím cvičení. Už jako malá, byla ovlivněna bylinkami, které sbírala s babičkou. Proto její studium logicky pokračovalo na zdravotní škole v oboru farmaceutický laborant. Po ukončení studia a praxe v lékárně však toto zůstalo jako koníček a pro sebe, své známé a rodinu připravuje již několik desítek let domácí kosmetiku a věnuje se aromaterapii. Osud ji odvedl na obor všeobecná zdravotní sestra a po praxi na operačních sálech plastické chirurgie, na obor instrumentářka na operačních sálech. Tuto kariéru po 15 letech ukončil zánik ÚLK v Praze (v té době jediné pracoviště v ČR, zabývající se estetickou medicínou). Iveta se vydala na svou osobní cestu. Zaměřila se na kosmetické ošetření klientů, kteří podstoupili estetickou operaci. Vzdělávala se zejména v zahraničí a to v obou oborech kosmetika i estetická chirurgie. "Vše co jsem kdy studovala je mým koníčkem a stejně tak i celoživotní vzdělávání, které k mému oboru patří. Díky mým třem oborům mám široký záběr - kůži znám z obou stran a ještě chápu souvislosti ve spojení s přípravky. Jak těmi shora, tak i uvnitř. Vůbec nechci hodnotit co je lepší, co horší. Každý si najde svou vlastní cestu a pokud mu mohu na této cestě nabídnout své znalosti a služby, budu ráda." 

ANOTACE WORKSHOPU: Zacvičte s vráskami v obličeji i na krku! Izojoga - procvičení a posílení izolovaného svalu pomocí póz vypracovaných japonskou zakladatelkou této techniky, ve spojení dýchání a držením těla. Účinná zbraň proti gravitaci a ochabování svalů v obličeji i na krku. Co můžeme dokázat změnit pomocí izojogy. Funguje nejen preventivně, ale řeší i problémy s přibývajícími roky. Vrásky, převislá víčka, váčky pod očima to je příklad oblasti očí, kterou je možné izojogou velmi zlepšit. Krk a dolní kontura jsou dva problémy, které v určitém věku začnou trápit každého, kdo chce vypadat mladě. A co taková asymetrie? Máte nebo nemáte symetrický obličej a jak jste k němu přišli. To je několik témat, která odhalíme a prakticky vyzkoušíme každý sám na sobě.


PETR RŮŽIČKA 

Jsem fyzicky aktivní celý svůj život, začal jsem se pohybovat před 44 lety a zatím se nezastavil. Nicméně prvních 40 let jsem pracoval v korporátním světě, takže jsem hodně seděl, pak trochu stál a pak zase hodně seděl. V 6 letech jsem objevil cvičit judo, následně se věnoval karate. Ve 14 letech jsem začal cvičit jogu, 17 let strávil studiem bojových umění, hlavně Wing Chun Kung Fu u SiFu Ivana Rzounka. Následně jsem po zranění páteře v roce 2004 začal zkoumat lidské tělo a abych si opravil bolavá záda. Naučil jsem se mávat s těžkou železnou koulí zvanou kettlebell. Intenzivně jsem studoval metody Pavla Tsatsoulina. Od roku 2005 jsem začal v České republice cvičit (a později i vyučovat) CrossFit, kterému jsem dal 6 let života. S kettlebelly i CrossFitem jsem skončil dřív, než obojí začalo být populární (a mělo to svůj důvod).

Od roku 2012 jsem žákem izraelského učitele jménem Ido Portal a snažím se od něj, po malých či velkých doušcích vstřebávat znalost jeho učení. Absolvoval jsem "The Movement Camp" v roce 2013 v Singapuru, 2015 a 2016 v Thajsku. Plus celou řadu seminářů a setkání v rámci Ido Portal Mentorship programu. Vlastně jsem to už skoro přestal počítat. Jako jeden z mála na světě jsem dnes součástí Ido Portal Mentorship programu, jehož výsledkem budou noví učitelé Ido Portal Method. Svoje žáky učím, jak se lépe hýbat.

ANOTACE WORKSHOPU: Ve třech hodinách budeme probírat látku, kterou jsem se naučil od Shai Faran. Shai Faran je tanečnice a osobně jsem ji poprvé poznal na Movement Campu 2015 (psal jsem o tom tady atady). Jednalo se v podstatě o výuku tance, improvizace, hledání možností a limitů, zkoumání kombinací pohybů a variant - ale hodně se pracovalo s páteří. Z mojí vlastní praxe, i z praxe mých žáků, které jsem části této metody začal učit vím, že tak dokážeme bezvadně rozhýbat ztuhlá záda. Nečekejte zázrak za 10 minut, ale naučím vás nástroje, které zázraky mohou, časem, udělat. Budeme se spolu hýbat, kroutil a ohýbat celé 3 hodiny. A nejvíc, nejvíc se budeme věnovat páteři. Materiál, který získáte se hodí pro tenistu stejně jako pro boxera. Pro maminku 3 dětí stejně jako pro sedavého managera. Protože každý pohyb vychází z páteře. Protože každý máme páteř. Protože bez dobře fungující páteře nejde téměř nic.


DIANA SISWARTONOVÁ 

Původně vystudovala lingvistiku a orientalistiku. Její mnoholetá fascinace vodou vyústila v to, že se dnes profesionálně věnuje poradenství zaměřenému na vitální kvalitu vody. Zabývá se nechemickou úpravou vody pro domácnosti, farmy, lázně i výrobní podniky. Vášnivě experimentuje a vyhledává technologie přesahující standartní způsoby zacházení s vodou a energií. Je rozpustilá koketa. Ráda chodí na procházky a přemýšlí nad vědou. Jinými slovy, spolupracuje s inspirativními lidmi ze všech oborů a koutů světa. 

ANOTACE WORKSHOPU: Voda je život. Na tom se shodneme všichni. Rodíme se z vody a když přijdeme na svět, jsme měkoučcí a šťavnatí. Plní vody. Nasáváme informace jako houba. Jako děti jsme rozpustilí. S věkem postupně začínáme o vodu přicházet. Tělo vysychá, mysl kostnatí. Mysl a tělo jsou spojené nádoby. Každá myšlenka má svou korelaci v pohybu. A naopak. Naše těla jsou ze dvou třetin voda, ale co do počtu molekul, se celých 99% všech molekul sestává z molekul vody! To zbývající, pouhé 1 procento, tvoří všechny ostatní molekuly. Je to něčím významné? Co o vodě vlastně víme? Pojďme se hlouběji ponořit do toho, co z ní činí onu životodárnou tekutinu schopnou podporovat život. Podíváme se na její dynamiku, pohyb (a ne jen tak ledajaký) a formy, které svým pohybem vytváří.


BARBORA BARTECKÁ

Původní profesí (a stále aktivní) statička ocelových konstrukcí, která se od dětství aktivně pohybuje v umělecké sféře. Posledních 9 let je aktivní v taneční a pohybové práci s lidmi včetně terapeutického zaměření (tanečně-pohybová terapie, dramaterapie). Její specializace je pohybové a taneční divadlo, tělesná pantomima, improvizační techniky, práce s amatérskými tanečníky (a netanečníky), rozvíjení tělesných možností, společenské prevenci pomocí pohybu a tance. Více info na: www.dotknisehudby.cz 

ANOTACE WORKSHOPU: Práce s váhou a těžištěm (mé vlastní i mého tanečního partnera), rovnováha, opora, vyvažování a práce ze středu těla, budování vzájemné důvěry tanečních partnerů, souhra a soulad v pohybu, tvorba krátkých struktur a kompozic. Doporučení pro workshop - vhodný pro ty, jež nemají problém se vzájemným fyzickým kontaktem a dotekem s cizími osobami; jakákoliv taneční průprava či pokročilost není nutná


SLAVOMÍR MEŠKO 

Bojovým umeniam sa venuje od roku 1993. Základy si vypracoval v čínskom Wing Chun, ktorému sa venoval 8 rokov a pokračoval umením Tai chi chuan štýl Yang, ktoré dodnes vyučuje. Pravidelne sa zúčastňuje seminárov Wushu a Aikido, venuje sa lukostreľbe a výrobe lukov. Ruskému bojovému umeniu Systema sa venuje od roku 2009 a je oficiálne certifikovaným inštruktorom Vladímíra Vasilieva a Michaila Ryabka.

ANOTACE WORKSHOPU: V Systeme súhra troch princípov vytvára skutočného bojovníka - šikovnosť v boji, silný duch a zdravé telo. Telo musí byť oslobodené od napätia, plné vytrvalosti flexibility, ľahkého pohybu a explozívneho potenciálu. Duch, alebo psychika musí byť pokojná, bez hnevu, podráždenia strachu, sebaľútosti, sebaklamu a pýchy. Šikovnosť v boji v sebe zahŕňa pohyby, ktoré sú silné a presné náhle a úsporné, spontánne, nenápadné a rôznorodé, znak skutočného profesionála.

Existuje dôvod prečo sa ruské bojové umenie volá SYSTEMA. Je to kompletná sada konceptov a tréningových cvičení , ktoré slúžia na vylepšenie života človeka. V tomto prípade naučenie sa bojového umenia je spôsob ako vylepšiť funkciu všetkých siedmych psychologických systémov tela a všetky tri levely ľudských schopností: fyzické, psychologické a duševné. Hlavný princíp Systemy je nezničiť.

Hlavné je aby váš tréning a vaše názory nezranili telo ani psychiku vás ani vašich partnerov. Systema bola vytvorená aby tvorila, budovala a posilňovala vaše telo, vašu psychiku, vašu rodinu a vašu krajinu. Systema má aj iné meno: poznaj seba. Čo to skutočne znamená poznať samého seba? Nie je to len vedieť aké sú vaše silné a slabé stránky, to je dobré, ale v celku povrchné. Tréning v ruskom bojovom umení je jedna z ciest spoznať naše skutočné limity, vidieť akí pyšní a slabí v skutočnosti sme. Systema nám dovoľuje získať skutočnú silu ducha, ktorá prichádza zo skromnosti a jasného poznania zmyslu nášho života. Korene Systemy sú v ruskej Pravoslávnej cirkvi a preto filozofia Systemy je, že všetko čo sa nám stane, dobré či zlé má len jeden vyšší cieľ. Vytvoriť najlepšie podmienky aby sa každý mohol pochopiť. Správny tréning v ruskej Systeme má tento cieľ - dať každého trénujúceho do takej situácie, aby pochopil o sebe toľko čo dokáže v tom momente zvládnuť.


MARCELA BERITH

Som zakladateľkou a dušou projektu Soulart, kde organizujem workshopy a semináre osobnostného rozvoja www.soulart.sk. Venujem sa arteterapii a pohybovo-tanečnej terapii. Som sprievodkyňou Intuitívnym Tancom (semináre Tanec Vlčice, Tanec pre Dušu Ženy) a rôznymi tanečno-pohybovými meditáciami. Ukazujem ľuďom na ceste za svojou pravou podstatou kde sídli ich sila a ako s ňou môžu obnoviť potrebné spojenie. Cesta Vlčice, čiže život v pravde a zo srdca je cestou môjho života, ktorú sprostredkovávam na svojich seminároch a workshopoch. Tiež pracujem individuálne a pomáham nájsť cetu k porozumeniu odkazov duše pomocou maľby a tanca. Posledné dva roky sme s mužom dali život projektu Stvořeno pro Život www.stvorenoprozivot.com, kde navrhujeme a vyrábame kruhové drevené domy. V projekte sa venujem obchodu, marketingu a PR a intuitívnemu poradenstvu pri návrhoch domov. Spolu s dcérkou Veronikou, ktorú učíme v domácej škole, milujeme a chováme vlky.

ANOTACE WORKSHOPU: Tanec je pre mňa vynikajúcou formou spojenia tela, mysle a duše. Momenty prepojenia týchto troch úrovní bytosti vedú k poznaniu pravdy svojho vlastného ja, k porozumeniu životných situácií, vnútorných otázok a vlastnej celistvosti. Tanec pomáha ľuďom znovuobjaviť svoje telo a počúvať vedenie svojej duše. Je dôležité toto poznanie vracať znovu do tela, do reality, aby sme podľa neho mohli konať, riadiť svoje životy a robiť vedomé rozhodnutia. Tancom vieme i čistiť a ozdravovať svoju myseľ, aby nám bola výborným nástrojom porozumenia nášho vnútra a odkazov tela. Mám jeden veľký "kufor" plný tanečných terapeutických techník a nástrojov tanečnej medicíny, intuitívneho a vedomého tanca. Pracujem tiež veľa s energiami živlov prírody a s tancom ako rituálom v terapeutickej rovine. V momente, keď sa spojím so skupinou alebo jedným človekom, tak počúvam impulzy intuície a riadim sa citom. Vnímam, čo je pre daný moment najdôležitejšie a najvhodnejšie použiť, aby sme dospeli do spojenia so sebou. Veľmi často aktivity kombinujem a baví ma tvoriť techniky podľa fantázie. Počas práce často reflektujeme zdieľaním slovom, pretože sa v nás otvárajú určité hladiny vedomia a podvedomia a vychádzajú veci, ktoré by sme predtým neodkryli ani sebe, ani ostatným. A to sú pre mňa riadiace jednotky, navádzacie slova. To je to, čo hovorí môjmu vedomiu čo je v daný moment potrebné. Je to ako keď varíš dobré jedlo. Ingrediencie máš všetky ale ako to navaríš závisí na tvojom majstrovstve, cite, intuícii, na tvoje láske, na chuti a na tom, čo si pýtajú tvoji milí.